Чи все ми знаємо про догляд за вухами домашніх тварин?

Ірина Єфимченко, лікар ветеринарної медицини, ветеринарний представник Корпорації «Артеріум» / Ірина Єфімченко, лікар ветеринарної медицини, ветеринарний представник Корпорації «Артеріум»

На сьогоднішній день практично в кожній родині є домашня тварина. І ми з вами чудово розуміємо, що це не просто кумедні іграшки, з якими можна тільки грати, не приділяючи їм багато уваги, а справжні члени сім’ї, про які необхідно дбати і доглядати їх. Важливість правильного догляду за вихованцем, необхідно доносити до відома власників. Надія на вас, любі лікарі!

Щеплення, дегельмінтизація, стрижки, маціон… Безліч аспектів нормального розвитку та існування тварини. Але мені хотілося б зупинитися на одному, дуже важливому органі, за яким також необхідно особливо і правильно доглядати – це вухо.

Здавалося б, вухо – це складний парний орган тварин, призначений для сприйняття звукових коливань. Адже так? І при цьому це орган комунікації, завдяки якому вихованець чує і слухає свого господаря.

На превеликий жаль, у сучасному ветеринарному світі дуже погано розвинена культура чищення вух. Я маю на увазі саме своєчасне регулярне, правильне чищення вушних раковин. Чи звертаєте ви увагу на вуха тварини, яку привели з якоюсь іншою проблемою? Наприклад, з копростазом або з забоєм кінцівки.

У своїй практиці спілкування з ветеринарними лікарями я стикалася з настільки радикально різними думками щодо догляду за вухами, що іноді у мене створювалося враження, ніби ми всі ветеринари і при цьому навчалися абсолютно за різними підручниками. Те саме стосується техніки чищення. Чому б не показати господареві відразу, під час огляду тварини, як необхідно правильно та безпечно очищати вуха вихованця? Адже багато хто з власників тварин поняття не мають про те, що у собаки будова вуха значно відрізняється від людського, чим і пояснюється підвищена увага до цієї зони. Дуже важливо, щоб кожен з вас знав і розумів про необхідність правильного догляду за вухами, а також доносити до власників тварин всю цю важливу інформацію. Ми провели величезну кількість опитувань та зібрали безліч статистичних даних. Результат, м’яко кажучи, не потішив. Більшість лікарів звертають увагу на стан вух лише в тих випадках, коли власники тварин говорять про це або тварина сама дає зрозуміти, що у вухах вже є проблема. Хочеться вірити, що це похибки статистики, і насправді всі лікарі регулярно оглядають вуха кожного пацієнта.

Чому ж так важливо донести до кожного власника тваринного інформацію про необхідність регулярного чищення вух? Давайте разом навчимо всіх власників тварин правильно і своєчасно доглядати вуха своїх вихованців!

Отже, всі ви пам’ятаєте та знаєте, що вухо собаки/кота значною мірою відрізняється від вуха людини. І саме через свою анатомічну будову, насамперед, потребує більш ретельного догляду та уваги. Будова вуха, класифікація отитів – все те, що знає кожен сучасний ветеринарний лікар. І думки різних лікарів щодо цієї інформації, як не дивно, аналогічні.

А ось щодо процесу чищення вух, вибору засобів для чищення – ось тут думки розходяться найчастіше кардинально. Саме цю тему й розкриємо.

Отже, процес чищення. Деякі лікарі досі використовують різні предмети (ватні палички, затискачі, пінцети, олівці) для чищення вух, тобто механічно намагаються впровадитись у вухо і дістати з нього видиме-невидиме. Адже ми пам’ятаємо, що вертикальний і горизонтальний вушні канали у тварин формують кут практично 90 градусів. Треба бути фокусником-віртуозом з ЧАРІВНОЮ ватною паличкою, щоб вміло витягти всю сірку та бруд із горизонтального вушного каналу. І при цьому не нашкодити всіляким механічним впливом. І при цьому не викликати активнішого вироблення церумінальними залозами сірчаного секрету. До речі, є підтверджені дані про те, що внаслідок хронічного механічного подразнення слухового проходу сірка виробляється інтенсивніше, накопичується та забиває слуховий прохід.

Паличка у будь-якому випадку сприятиме зміщенню сірки до барабанної перетинки. Отже, застосування ватних паличок у профілактичних цілях лише збільшує ризик утворення пробки, як за рахунок подразнення шкіри слухового проходу, так і за рахунок «утрамбовування» сірки, що вже утворилася. Необхідно мінімізувати використання різних предметів під час чищення вушного каналу у тварин.

Інша група ветеринарів вважає зайвим будь-яке втручання у сфері вушної раковини. За принципом: «не болить – не чіпай». Не погоджуся, як мінімум, з такої причини – довгий і вигнутий слуховий прохід знижує можливості вентиляції вуха, ускладнює витікання сірки та бруду, що утворилися у слуховому каналі. Погана вентиляція та скупчення вологи створюють сприятливі умови для розмноження патогенної мікрофлори, тобто волого, тепло та темно – комфортно для бактерій та грибів. Згодна, що сама по собі сірка захищає шкіру слухового проходу від пошкоджень та запалень. Але при цьому хочу нагадати вам, що сірка – жовто-коричнева липка субстанція, що виробляється церумінальними залозами. Липка – значить є збирачем бруду, пилу та всього, що витає у повітрі. До того ж у надмірній кількості сірка провокує виникнення неприємного запаху у вухах, погіршує вентиляцію і цим призводить до виникнення отопатологій різного ступеня тяжкості.

У собак, як відомо, існує безліч сприятливих факторів, таких як: породна особливість, попадання сторонніх тіл у вуха, зниження імунітету та багато інших. Більш детальніше хочу зупинитись на деяких моментах. Отже, щодо породної схильності.

Широкий слуховий прохід та глибока вушна раковина у такої породи, як німецька вівчарка, є першочерговою причиною схильності цієї породи до отопатології. А така порода, як шарпей, навпаки, має звужений і звивистий слуховий канал, до того ж повішена складчастість шкіри по всьому тілу, в тому числі і в області вух, також значно перешкоджає нормальній вентиляції вуха, що часто призводить до збільшеного накопичення сірки результаті – до появи отиту. До пород, які також мають схильність до виникнення отопатій, можна віднести всіх висловухих собак (бассет хаунд, бігль, лабрадор та інші), собак з підвищеною оброслістю вух (йоркширський тер’єр, скотч тер’єр, вест хайленд уайт тер’єр та інші), собак, які мають висячі та водночас оброслі вуха (спаніель, пудель, бішон фризе та інші). А ось собаки, що мають напівстоячу форму вушних раковин, найменше схильні до виникнення отиту. Такими вухами володіє, наприклад, джек розсів тер’єр, а також більшість безпородних дворняжок.

Що стосується попадання у вуха собак різних сторонніх тіл. Тут необхідно доносити до власників собак необхідність більш ретельного догляду за вухами в період прогулянок по полю, виїздів на природу, купання у водоймах. А також особливу увагу приділити предметам, які власники собак можуть використовувати для чищення вух. Вата з ватяних паличок з легкістю може залишитися непоміченою у слуховому проході собаки. Колоски рослин, пісок, вата, вода, комахи – сторонні агенти, які можуть спровокувати появу отиту. Поясніть, будь ласка, господареві собаки важливість своєчасного та правильного очищення вух вихованця після прогулянки, походу чи купання. І ніколи не буде зайвим нагадати їм про марність ватяних паличок як очищувальний предмет.

Але найважливішим, все-таки, сприятливим фактором, який відіграє ключову роль у розвитку отопатологій, я вважаю, є ЛЮДСЬКИЙ ФАКТОР. Ті випадки, коли проблема, наприклад, з вухами, помічається власником собаки вже на тій стадії, коли неозброєним оком, за кілометр, видно набрякле, розпухле і почервоніло вухо! І тоді вони біжать до вас, і нещасна тварина з набряклими вухами піддається корисному, звичайно, але малоприємному лікуванню. Тут нам з вами варто активно працювати в одному напрямку і тоді, можливо, власники тварин стануть ретельніше і дбайливіше доглядати своїх вихованців. Можливо, таке поняття, як ПРОФІЛАКТИКА, займе належне місце у мозку господарів собак та котів. Все у наших з вами руках! Потрібно просто про це розповідати. Власники завжди прислухаються до думки та поради улюбленого лікаря. Отже, це те, що стосується факторів, з якими шанси на придбання отиту значно збільшуються. Тому закликаю вас не ігнорувати процес чищення вух!

Що стосується ВИБОРУ ЗАСОБІВ для чищення вух. Тут думки ветеринарних лікарів також розійшлися. До розгляду я обрала три основні засоби, які наші лікарі використовують з метою очистити вушні канали тварин від надлишку сірки та бруду. Хлоргексидин. Є в кожній клініці, в кожній аптечці і, власне, всі знають про цей чудовий препарат. Але! Згадаймо показання хлоргексидину. «Хлоргексидин – це антисептичний засіб, який бактерицидно діє проти деяких грампозитивних та грамнегативних бактерій, мікробних суперечок, грибів, а також має слабку дію на деякі види вірусів, протей та псевдомонад. Препарат використовується при лікуванні мікротравм, гнійно-септичних процесів, а також для профілактики венеричних захворювань». Ніде в інструкції немає жодного слова про те, що хлоргексидин показаний для промивання вух! За рахунок чого саме він міг би розчинити сірку та очистити вухо? Погоджуся, що за наявності якогось гнійно-септичного отиту або при якихось пошкодженнях шкіри він був би актуальним і необхідним. Але як засіб ДЛЯ ЧИЩЕННЯ вушного каналу хлоргексидин ніяк не підходить!

Наступний варіант для чищення вух, який використовують деякі ветеринари – це перекис водню. Ну що ж, давайте згадаємо інструкцію – «перекис водню – дезінфікуючий та дезодоруючий засіб для промивання та полоскання при стоматиті, пародонтозі, ангінах, гінекологічних захворюваннях, для лікування гнійних ран, при опіках, а також при капілярних кровотечах з поверхневих ран. Велика кількість піни, що утворюється, сприяє механічному очищенню рани від гною та тканинного детриту. Перекис не можна застосовувати для зрошення порожнин». Все начебто ясно і зрозуміло. І знову ж таки – немає жодного слова про застосування перекису для чищення вух! Мало того, що зрошення порожнин заборонено за інструкцією, так ще немає показань до розчинення сірки. Навіщо «вигадувати велосипед» коли вже все необхідне придумано та зроблено?! Існують спеціальні засоби для чищення вух!

До речі, про вибір кошту хочу трохи детальніше зупинитись. Зараз на ветеринарному ринку є велика кількість різноманітних лосьйонів та крапель для чищення вух тварин. Слід звернути увагу, що вибирати необхідно засіб, що містить пропіленгліколь у своєму складі. Тому що саме пропіленгліколь розчиняє вушну сірку та бруд, а також скорочує кількість патогенних мікроорганізмів у слуховому каналі.

При цьому звертайте увагу на інші складові лосьйону. Така речовина, як натрію лаурилсульфат, не може і не повинна входити до складу засобу для чищення вух, тому що є аніоноактивною поверхнево-активною речовиною, що служить для утворення піни в багатьох миючих засобах. Всі ви напевно чули про натрій лаурилсульфат, як про одну з речовини, що входить до складу більшості шампунів. Саме в шампуні ця речовина досягає активного утворення піни. Але! Змити велику кількість води шампунь з волосся легко. А як бути з вухами? Як вимити речовину, що активно миється, з вуха тварини? Ну, власне, аж ніяк. Залишається частина детергенту у вухах, і подальша місцева дія натрію лаурилсульфату може призводити до алергічних реакцій та пошкоджень ніжної поверхні вушного каналу (Wikipedia.org). Так, це дешевий компонент, який милить і очищає, але цього зовсім не достатньо для ефективного та безпечного чищення вушної раковини. Раджу вибирати лосьйони з невеликим набором компонентів та обов’язково з пропіленгліколем у складі.

Такий засіб є на українському ветеринарному ринку та називається він «Аурікап». Саме до складу «Аурікапу» входять лише найнеобхідніші компоненти для безпечного та ефективного чищення вушного каналу. А саме: пропіленгліколь, олія базиліка та настоянка календули.

Календула, як відомо, має протизапальні властивості, підвищує вологість та еластичність шкіри, а також стимулює репаративні процеси в ній.

Олія базиліка, у свою чергу, знімає подразнення та набряклість тканин, має протимікробну дію і при цьому сприяє загальному тонізуючому ефекту та нормалізації кровопостачання тканин. Крім того, базилік чудово ароматизує шкіру. Завдяки його ароматичній дії вже через 10 хвилин після чищення навіть найбрудніших вух, неприємний запах зникає, а на зміну йому приходить приємний легкий аромат.

“Аурікап” дуже простий у застосуванні. Забудьте про використання паличок та інших додаткових засобів для механічного чищення! Завдяки діючим речовинам, що входять до складу «Аурікапу», вуха очищаються легко та ефективно! Досить просто повністю заповнити вушний канал, помасажувати біля основи вушну раковину. Після цього тварина інстинктивно витрушує вміст на поверхню зовнішньої вушної раковини. І вам залишається лише прибрати надлишки зовні, використовуючи марлеву або ватну серветку. Хочу нагадати також, що в нормі у тварин вже на 5-7 день спостерігається поява специфічного запаху у вухах та надлишок сірчаних виділень. І саме тому ми рекомендуємо проводити профілактичне чищення вух один раз на тиждень. Багато хто з вас вже активно використовують «Аурікап» у своїй практиці. Наприклад, є такі відгуки про роботу з «Аурікапом»:

Юлія Любезнікова (директор ветеринарної клініки «Вет Про», Васильківська, 16) «Багато власників тварин запитують мене, чим і як чистити вуха. Своїм пацієнтам я рекомендую “Аурікап”. Препарат зручний у використанні, ефективний та має досить прийнятну ціну. Рекомендую застосовувати як антисептичний засіб для очищення слухових проходів собак, кішок, тхорів при надмірному виділенні сірки, а також для профілактики отитів».

Сидорова Галина (лікар – дерматолог ВЦ «Алден-вет» на вул. Гонгадзе та Серафимовича): «При церумінозних отитах та сірніх накопиченнях часто застосовую у практикі «Аурікап». 5 днів санації ушного каналу + протизапальні краплі – і необхідності промивань у клініці під наркозом немає. За період використання на препарат не було жодної алергічної реакції».

Дякую вам за довіру та співпрацю! Дуже хочеться вірити, що завдяки нашій з вами роботі, ми зможемо значно підвищити культуру чищення вух у нашій старні, що власники тварин стануть уважнішими до своїх вихованців та догляду за ними. Адже «ми відповідаємо за тих, кого приручили».

Всі статті